Nie rezygnuj z aktywności na świeżym powietrzu z powodu alergii! – z powodu alergii!

Sport

W szczególnej sytuacji są kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią – część z nich nie wie, jak skutecznie walczyć z objawami i jednocześnie nie narażać dziecka. A przecież spacery, zarówno przed porodem, jak i po – są bardzo ważne.

Jak sobie skutecznie radzić z tym problemem?

Szacuje się, że dolegliwości alergiczne odczuwa już ok. 40% Polaków, co gorsza obserwujemy stały wzrost zachorowań, bo alergia to choroba cywilizacyjna. Wyróżniamy różne typy alergii: wziewne, pokarmowe, kontaktowe i iniekcyjne (spowodowane aplikacją leków lub ukąszeniami owadów i uczulenia na jad).

Do najpopularniejszych objawów z nią związanych należą: wodnisty katar, uporczywe kichanie, zatkany nos oraz łzawienie i pieczenie oczu. Dlatego wiele osób, chcąc uniknąć uciążliwości, ogranicza czas spędzany na zewnątrz.

W badaniu „Chroń oczy przed alergią” zrealizowanym przez markę EKTIN zapytano Polaków o ich problemy z alergią.

70% zdeklarowanych alergików, przyznało, że rezygnuje z aktywności na zewnątrz właśnie ze względu na dokuczliwe dolegliwości oczu. Strach przed alergią sprawia, że zamykamy się w domach w chwili, gdy powinnyśmy korzystać z uroków przyrody.

Chcemy korzystać z aktywności, ale… alergia nas spowalnia

O korzyściach z przebywania na świeżym powietrzu nie trzeba nikogo przekonywać. Ruch – czy to w formie spacerów, czy jazdy na rowerze lub rolkach ma nie tylko korzystny wpływ na naszą kondycję, ale także poprawia samopoczucie. Wydzielane endorfiny pomagają w pozytywnym odbieraniu rzeczywistości. Jednak jak tu wybrać się na spacer czy przejażdżkę, gdy wiosenna aktywność na zewnątrz kojarzy się z katarem i załzawionymi oczami?

Warto szukać prostych i skutecznych rozwiązań: na rynku dostępne są wyroby medyczne, które łagodzą objawy alergii. Oczy potrzebują ochrony przed atakiem alergenów i tu z pomocą idzie ektoina – naturalna i bezpieczna substancja, która nawilża powierzchnie błon komórkowych, stabilizuje je oraz zmniejsza stan zapalny.

Stosując krople do oczu z ektoiną i dodatkiem kwasu hialuronowego (np. EKTIN), stabilizujemy naturalny film łzowy na dwa sposoby: kwas hialuronowy korzystnie wpływa na fazę wodną, a ektoina wzmacnia warstwę lipidową.

Ten podwójny sposób działania chroni oko przed szkodliwym wpływem alergenów i innych czynników zewnętrznych.

Krople są dostępne bez recepty i warto zacząć je stosować jeszcze przed pojawieniem się dolegliwości alergicznych, ale są równie skuteczne, gdy zaaplikuje się je w trakcie wystąpienia łzawienia, podrażnienia i pieczenia narządu wzroku.

Alergia w ciąży i podczas karmienia piersią

Krople z ektoiną są produktem, które można stosować w ciąży i mam karmiących piersią.

Szczególnie ta druga grupa mocno stresuje się ograniczeniem spacerów z powodu skutków alergii – wszak każda mama wie, że codzienny spacer z wózkiem to podstawa! Piękna, słoneczna pogoda, zapewniająca solidną dawkę witaminy D, dotlenienie, śpiew ptaków, wszechobecna zieleń i…. zatkany nos oraz załzawione oczy. Na szczęście nie musi tak być – bezpieczne krople z ektoiną pomogą cieszyć się z czasu spędzonego z maluszkiem i wrócić do trybu codziennych spacerów.

Kobiety w ciąży także mogą sięgać po bezpieczne wyroby medyczne, które łagodzą objawy alergii.

Niestety mitem jest, że w stanie błogosławionym wszelkie uczulenia ulegają wygaszeniu. Nieprawdą jest również, że kobieta, która oczekuje dziecka, powinna całkowicie zrezygnować z łagodzenia objawów i leczenia alergii. Panie oczekujące dziecka mogą używać odpowiednio dobranych, bezpiecznych kropli, które przyniosą ulgę od razu, jeszcze podczas spaceru – informuje dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii „Chroń oczy przed alergią”.

I dodaje:

Panie, którym alergia mocno daje się we znaki i objawia się alergicznym nieżytem nosa, powinny zgłosić się do lekarza, by ten dobrał odpowiednie, bezpieczne preparaty.

Alergik wraca ze spaceru

Warto pamiętać także o kilku ponadczasowych zasadach, dotyczących aktywności na świeżym powietrzu alergików. Specjaliści zachęcają by na spacer, rower czy rolki wybierać się pod wieczór, gdy stężenie pyłków jest mniejsze. Dodatkowo warto nosić okulary, które tworzą dosłowną barierę dla alergenów i chronią przed nimi oczy.

Po spacerze należy umyć dokładnie twarz i włosy.

Dobrym zwyczajem jest też przemycie oczu kroplami typu sztuczne łzy (np. Hyal-Drop Multi), a także – o czym nie wszyscy pamiętają – dokładne wyczyszczenie okularów (czy to korekcyjnych, czy przeciwsłonecznych) z kurzu i alergenów osiadłych w trakcie spaceru. Takie zabiegi pozwolą na ograniczenie kontaktu z alergenami, a w konsekwencji – zmniejszenie dokuczliwych objawów.